|  رنگ  |  + 0 -  | 
ADA
بستن این پنجره
راهنما

این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

سد خان آباد

سد خان آباد

مقدمه:

     در راستای توسعه و بهره برداری از منابع آب و خاک منطقه ازنا، الیگودرز مطالعات مرتبط با بهره برداری و استفاده از آبهای سطحی رودخانه اسل شاه و تیرون انجام و نتیجه آن پیشنهاد احداث سد خان آباد روی رودخانه اسل شاه با هدف تامین نیاز های حق آبه اراضی پایین دست و زیست محیطی و توسعه شبکه آبیاری اباذر به سطح 1900 هکتار و احداث ایستگاه پمپاژ و شبکه آبیاری تحت فشارگردید. این سد می تواند سالانه حدود 18 میلیون متر مکعب آب رودخانه اسل شاه را تنظیم نماید.

      محل سد در نزدیکی روستاهای برم و خان آباد و در مجاورت جاده ارتباطی شول آباد و بخشی ذلقی قرار دارد و فاصله آن تا راه اصلی اصفهان الیگودرز جاده ای آسفالته به طول 21 کیلومتر است.

محل و موقعیت پروژه:

سد مخزنی خان آباد در استان لرستان و در فاصله حدود 25 کیلومتری مرکز شهرستان الیگودرز، بـر روی رودخانه اسل شاه از سرشاخه های رود دز احداث شده است. مختصات جغرافیائی محل سد °49 '04 طول شرقی و °33 '14 عرض شمالی بوده و مساحت حوضه آبریز رودخانه تا محل سد 98 کیلومتر مربع است. دسترسی به محل سد خان آباد از طریق جاده‏ای آسفالته منشعب از راه اصلی الیگودرز به اصفهان به طول حدود 21 کیلومتر (جاده شول آباد) میسر است.

فاصله محل سد تا فرودگاه خرم آباد: حدود 180 کیلومتر

فاصله محل سد تا محور ریلی راه آهن ازنا: حدود 52 کیلومتر

فاصله تا جاده اصلی اصفهان،الیگودرز: 21 کیلومتر

درجه حرارت:

محل سد در یکی از مناطق خوش آب و هوای استان و در منطقه ای کوهستانی قرار دارد بطوریکه دمای متوسط سالانه منطقه حدود 10 درجه سانتیگراد می باشد و مرداد ماه با میانگین حداکثردمای مثبت 31 درجه سانتیگراد و بهمن ماه با میانگین حداقل دمای منفی 12درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و سردترین ماه سال در محدوده سد می باشد.

مشخصات فنی طرح:

موقعیت:  شهرستان الیگودرز استان لرستان

نام رودخانه و حوضه آبریز:  رودخانه اسل شاه حوضه آبریز کارون بزرگ

نوع سد:  خاکی همگن

ارتفاع سد:  33.5 متر

طول تاج:  265 متر   

حجم مخزن:  14 MCM

حجم تنظیم آب:  18 MCM

سطح شبکه:  1900 هکتار

طرح امکان سنجی گردشگری طرح خان آباد

        سد خان آباد در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا در مجاورت راه ارتباطی الیگودرز به شول آباد و بشارت و زلقی و منطقه سد رودبار قراردارد و برای بازدید از مناظر طبیعی و دیدنی موجود در منطقه از جمله آبشارهای آب سفید، چکان، برنجه و دشت های لاله های واژگون، شیر های سنگی باستانی، قلل بلند و پربرف زیبای کوهستان قالی کوه و تمندر و رشته کوه اشتران کوه (آلپ ایران) و سرچشمه رودخانه دز و همچنین دریاچه زیبای گهر و حتی تونل برفی کمندان و چشمه ماهیچال و تعدادی از زیارتگاهها از جمله امامزاده محمد ابن حسن(ع) که جایگاه ویژه ای نزد مردم منطقه دارد و منطقه جنگلی و بکر بزنوید و زز و ماهرو و بازدید از سیاه چادرهای عشایری و غیره می بایست از جاده مذکور گذر کرد لذا موقعیت سد خان آباد و دریاچه آن علاوه بر زیبائی مخصوص به خود مرکز ثقل دسترسی به هر یک از مناطق و اماکن نادر موجود در منطقه است. و گردشگران و طبیعت گرد ها و کوهنوردان با اقامت در این محل می توانند با طی کمترین فاصله به کلیه مناطق مذکور سفر کرده و از مواهب طبیعی استفاده و شب را مجددا به محل بازگردند.

قابلیت‌های پیشنهادی توسعه گردشگری در حاشیه این سد را می‌توان به چند بخش تقسیم کرد:

1- جاذبه‌های مبتنی بر استفاده از آب از قبیل: پارک آبی، ماهیگیری، راه اندازی رمپ قایق سواری، شنا، قایق سواری، اسکی روی آب، کایاک سواری در آب، جت اسکی، اسکی روی آب با چتر، پرواز با چتر با قایق موتوری و انواع ورزش‌های آبی و در زمستان بعلت برف‌گیر بودن منطقه علاوه بر چشم اندازه زیبا میتوان به راحتی در زمینه ورزشهای زمستانی از قبیل پیست اسکی

2- جاذبه‌های مبتنی بر ورزش‌های محلی از قبیل: مجموعه ورزشی سرپوشیده و روباز (والیبال و ... )، مجموعه باشگاه اسب‌سواری، مجموعه سالن ورزش‌‌های انفرادی (کشتی و ... ) و

3- جاذبه‌های مبتنی بر ارایه خدمات و تسهیلات گردشگری از قبیل: برگزاری تور های یک روزه از مناطق دیدنی منطقه از محل سد و اشکال مختلف اقامتی یک روزه (سیاه چادر و ... )، مجموعه‌های اقامتی (مهمانسرا، کلبه‌های روستایی و ... )، مجموعه پذیرایی (رستوران سنتی و ... )

4- جاذبه‌های مبتنی بر خرید از قبیل: مرکز خرید، مجموعه عرضه صنایع دستی

5- جاذبه‌های مبتنی بر سرگرمی و تفریح: پینت‌بال، دهکده سحرآمیز، مجموعه پارک موضوعی آب، ...

6- جاذبه‌های مبتنی بر فعالیت‌های فرهنگی از قبیل: خرید صنایع دستی، بازدید از زندگی عشایری، غذاهای محلی، برگزاری جشنواره‌ها و فستیوالهای فرهنگی

7- جاذبه‌های مبتنی بر فعالیت‌های هوایی از قبیل: بالن سواری، چتر بازی، پرواز در آسمان

8- جاذبه‌های مبتنی بر گشت و گذار از قبیل: پیاده روی در طبیعت، اسب سواری، موتور سواری، گردش (کالسکه و ... )، بازدید از مناطق باستانی و تاریخی منطقه و گردش در محیط سد و عکاسی

9- جاذبه‌های مبتنی بر فعالیت‌های اقتصادی از قبیل: پرورش انواع آبزیان در قفس بخصوص ماهی‌های سرد آبی و  گرمابی ...

 

 تاریخ ثبت : 27 مهر 1399
  آخرین به روزرسانی : 10 آبان 1399
 مونا
 6717
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 34
 • بیشترین بازدید همزمان : 323
 • بازدید امروز : 23,250
 • بازدید دیروز :
 • کل بازدید : 9,246,484
 • آخرین به روزرسانی : 19 تیر 1403 13:07:16
 • شناسه IP شما : 44.213.60.33

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : خرم آباد – میدان 22 بهمن – بلوار ولیعصر – بالاتر از تقاطع 60 متری – شرکت آب منطقه ای لرستان
 • کدپستی : 6814993437
 • تلفن : 06633224023
 • فاکس : 06633208060
 • پست الکترونیکی : lsrw[at]lsrw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا : 06633206020