|  رنگ  |  + 0 -  | 
ADA
بستن این پنجره
راهنما

این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

الویت های پژوهشی سال 1402

الویت های پژوهشی شرکت آب منطقه ای لرستان در سال 1402

ردیف

عنوان پروژه

تبیین ضرورت و اهمیت انجام تحقیق

تعریف دقیق مسئله

محصول نهایی

1

تعیین منشأ تغذیه چشمه های کارستی شهر خرم آباد بر اساس هیدروژئوشیمی و ایزوتوپ ها

چشمه های شهر خرم آباد با توجه به اینکه منابع اصلی تامین شرب این شهر می باشند از اهمیت بالایی برخوردار هستند که شناسایی منشا تغذیه آنها می تواند اطلاعات ارزشمندی جهت مدیریت کمی و کیفی آنها ارائه کند.

به منظور آگاهی از وضعیت تغذیه چشمه های کارستی می توان از روش های ایزوتوپی استفاده نمود. مقایسه ترکیبات ایزوتوپی موجود در آب حاصل از بارندگی و آب زیرزمینی کارستی می تواند یک ابزار ارزشمند برای ارزیابی مکانسیم تغذیه باشد.

تصمیم سازی

2

ارائه مدل کاربردی جهت محاسبه هیدروگراف آبخوان های لرستان

هیدروگراف معرف آبخوان اطلاعات بسیار خوبی در خصوص وضعیت آبخوان ارائه میکند اما از آنجایی که از اطلاعات چاه های مختلف استفاده می کند، محاسباتی دارد که احتمال بروز خطا وجود دارد. ارائه یک مدل محاسباتی و یک نرم افزار کاربردی جهت استخراج هیدروگراف آبخوان با رابط کاربری آسان ضروریست.

هیدروگراف معرف آبخوان به عنوان نشانگر تغییرات سطح آب زیرزمینی در آبخوان، در بررسی و تحلیل های گوناگون به کارمی رود. ارائه یک روش سریع و بدون خطا اهمیت زیادی دارد.

ارائه راه حل مشکل

3

ارزیابی وضعیت آبخوان های استان لرستان و اعلام آنها به عنوان دشت آزاد یا ممنوعه

بر هم خوردن تعادل بین تغذیه و برداشت از منابع آب زیرزمینی سبب شده تا برخی از آبخوان ها در دشت ها در معرض نابودی قرار بگیرند.  اعلام برخی از دشت ها، به عنوان دشت ممنوعه از بحرانی تر شدن وضعیت منابع آب زیرزمینی تا رسیدن به وضعیت مطلوب جلوگیری می کند.

افزایش بی رویه برداشت منابع آب زیرزمینی از یک سو و کاهش بارش و تغییرات اقلیمی از سوی دیگر سبب افت سطح آبهای زیرزمینی شده است. بررسی آبخوان ها سبب می شود تا درصورت وجود شرایط بحرانی به عنوان دشت ممنوعه معرفی شوند.

تصمیم سازی

4

برآورد ضرایب هیدرودینامیک آبخوان های استان لرستان با استفاده از روش های مختلف و ارائه ضرایب نهایی بر اساس بهترین روش

اطلاع از ضرایب هیدرودینامیکی برای مدیریت بهره‌برداری بهینه از منابع آب زیرزمینی امری ضروری است. ضرایب هیدرودینامیک آبخوان در محاسبات مربوط به بیلان آب های زیرزمینی، مدل آب های زیرزمینی، تغییرات حجم آبخوان، سرعت حرکت آب های زیرزمینی و شیب هیدرولیکی بسیار اهمیت دارند.

مدیریت منابع آب زیرزمینی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده  و این مدیریت  نیازمند برآورددقیق پارامترهای هیدرودینامیکی است. پارامترهای هیدرودینامیکی درواقع تعیین کننده میزان برداشت و ذخیره آب درسفره های آب زیرزمینی هستند. 

دانش فنی

5

قیمت‌گذاری آب کشاورزی در استان لرستان (مطالعه موردی)

با توجه به محدودیت منابع مالی و وجود مسائل زیست محیطی، تأمین منابع آب جدید به دشواری میسر است. بنابراین به نظر می‌رسد تنها راهکار موجود برای مدیریت بحران آب، تغییر رویکرد سیاست‌گذاران از مدیریت تأمین به مدیریت مصرف است. قیمت‌گذاری آب، یکی از کارآمدترین راهکارها در مدیریت مصرف است.

3- مباحث اقتصاد آب (تعیین ارزش اقتصادی و ذاتی آب
، عملیاتی نمودن تجارت مجازی آب)

ارائه راه حل مشکل

6

توسعه و کاربرد روش‌ ماکزیمم آنتروپی برای تحلیل فراوانی سیلاب‌ها در یک مطالعه موردی

به کارگیری روش‌ها پیشرفته آماری ماکزیمم آنتروپی برای تعیین توزیع اماری و تحیل‌های هیدرولوژیک به جای استفاده از توزیع‌های پیشفرض.

2- فقدان سامانه یا شبکه کامل پایش یکپارچه منابع
 آب(کمی و کیفی)

ارائه راه حل مشکل

7

تحقیق میدانی و آزمایشگاهی امکان استفاده از سازه های صفحات مستغرق در کار مهندسی رودخانه در رود خانه های لرستان .

با توجه به فرسایش ساحل رودخانه های استان و ضرورت ساماندهی و مهندسی رودخانه و با توجه به وفور مصالح سنگی و ارزان بودن سازه های توری سنگی و سهولت اجرای آنها در همه مناطق لرستان،استفاده از این تکنیک در کار مهندسی روخانه پروزه های لرستان میتواند اثربخش باشد.و در کاهش هزینه ها و سهولت و کوتاه نمودن زمان اجرا موثر باشد

استفاده از تکنیک صفحات مستغرق یکی از راهکاریهای ارزان قیمت و دوستدار محیط زیست در مهندسی رودخانه است که در کشور کمتر مورد استفاده قرار گرفته است در لرستان با توجه به وفور مصالح سنگی این راهکار میتواند بسیار مورد توجه قرار گیرد.

رفع معضل صنعتی 

8

بررسی امکان سنجی کاربرد روش های ژئو فیزیکی در تعیین جنس خاک پی و تکیه گاه سدهای مطالعاتی و در حال ساخت و همچنین تعیین حفره ها و میزان نفوذ پذیری .

بررسی امکان سنجی کاربرد روش های ژئو فیزیکی در تعیین جنس خاک پی و تکیه گاه سدهای مطالعاتی
و در حال ساخت و همچنین
 تعیین حفره ها و میزان نفوذ پذیری

شناخت پی در ساخت سدهای خاکی از اهم واجبات است چون روش ها ژیوتکنیکی محدود و نقطه ای است لذا به شناخت تمام سطح و عمق پی کمک نمی کند لذا با روش های ژیوفیزیکی میتوان تمام سطح و عمق پی را پوشش داده و سریع و ارزان باشد و به شناخت بهتر جنس و سایر پامترها آن کمک نماید

رفع معضل صنعتی 

         
 

 تاریخ ثبت : 21 تیر 1402
  آخرین به روزرسانی : 21 تیر 1402
 مونا
 4727
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 10
 • بیشترین بازدید همزمان : 323
 • بازدید امروز : 5,666
 • بازدید دیروز :
 • کل بازدید : 9,392,867
 • آخرین به روزرسانی : 30 تیر 1403 11:28:15
 • شناسه IP شما : 3.238.116.201

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : خرم آباد – میدان 22 بهمن – بلوار ولیعصر – بالاتر از تقاطع 60 متری – شرکت آب منطقه ای لرستان
 • کدپستی : 6814993437
 • تلفن : 06633224023
 • فاکس : 06633208060
 • پست الکترونیکی : lsrw[at]lsrw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا : 06633206020